ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΚΝΩΣΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΣΗΤΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ Α’ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ 2ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΗΤΕΙΑΣ

Στο πλαίσιο του μαθήματος της ιστορίας, οι μαθητές της Α’ Γυμνασίου επισκέφθηκαν το παλάτι της Κνωσού και ξεκίνησαν τις επισκέψεις ανά τμήμα στο αρχαιολογικό μουσείο της πόλης μας. Είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά το μεγαλύτερο κέντρο του Μινωικού πολιτισμού και να ολοκληρώσουν τη διδασκαλία της αντίστοιχης ενότητας του βιβλίου μέσα σε αυθεντικό περιβάλλον. Στο μουσείο της Σητείας, σαν έμπειροι αρχαιολόγοι, εξερεύνησαν τα ευρήματα και αναζήτησαν τις απαραίτητες πληροφορίες για να προετοιμάσουν την ξενάγησή τους. Στη συνέχεια οδήγησαν οι ίδιοι τους συμμαθητές τους στην περιήγηση του μουσείου και τους παρουσίασαν τα σημαντικότερα εκθέματα. Ομαδική δουλειά, παιχνίδι και γνώση συναντήθηκαν και μετέτρεψαν απλές επισκέψεις σε συναρπαστικές εμπειρίες!